Grobowiec Tatara

Utworzono: 29 lipiec 2014
Inne wydarzenie miało tu miejsce w roku 1762. Pisze Lompa „u podnóża pagórka św. Rocha wzniesiono tu zmarłemu dystyngowanemu Turkowi mauzoleum. Które przez wolę pasterzy zostało zniszczone. Na utrzymanie nagrobka osoby towarzyszące zmarłemu miały pozostawić 100 talarów, lecz ten fundusz znikł w niewiadomy sposób”.
Tak więc niedaleko kościoła św. Rocha (100 m?) znajduje się tu miejsce ostatniego spoczynku bogatego Tatara (Turka), który wchodził w skład poselstwa chana krymskiego, udającego się z misją do stolicy Prus- Berlina. W drodze powrotnej posłowie zatrzymali się również w Oleśnie i wtedy zmarł osobisty lekarz chana- Mustafa Aga.

Pochowano go za miastem, a pozostawiona suma pieniędzy miała zapewnić środki na utrzymanie tego miejsca spoczynku. Komu pozostawiono te środki- niewiadomo. Grób (drewniana budowla, mauzoleum) został ostatecznie zniszczony w połowie XIX w. po- prawdopodobnie- wcześniejszych próbach odnalezienia i ograbienia rzekomo ukrytego w grobie skarbu. To wydarzenie nie świadczy dobrze o ówczesnych mieszkańcach tych ziem. W swej kronice Lompa podaje błędną datę tego wydarzenia, informując, że zdarzenie to miało miejsce w 1752r., w rzeczywistości miało ono miejsce 10 lat później. Tego wydarzenia dotyczy również jedna z legend mówiąca, ze kiedyś w kościele św. Rocha ukryło się 3 studentów, którzy przez 7 dni i 7 nocy modlili się o odnalezienie skarbu. Wreszcie nawiedził ich diabeł z workiem pieniędzy. Chciał pozbawić życia młodzieńców. Młodych ludzi uratował pasterz, który spłoszył diabła. Jednak czort niestety nie wypuścił cennego worka.